A sikergyilkos: Halogatás
Bárcsak én is olyan lennék…..
Neked is biztosan van, vagy volt már olyan ismerősöd aki megtestesíti a született vállalkozó sztereotipiát. Életrevaló, leleményes, ambiciózus, sokat beszél arról milyen jó bizniszeket lehetne csinálni. Szinte biztosra lehet venni, hogy sikeres lesz, kicsit talán még irigykedsz is rá. Viszont telik-múlik az idő, de mégsem változik semmi. Mikor találkoztok látod, hogy a lelkesedés megmaradt, a nagy álmok, a tervek minden beszélgetésben szóba jönnek, de mégis minden marad a régiben. Miért van ez?
Azért mert van egy mondás amit mihamarabb el kell sajátítanod ha álmodozóból egy sikeres emberré szeretnél válni. ,,A siker ellentéte nem a kudarc, hanem a halogatás!’’ Nem az elkövetett hibák miatt nem valósul meg az álmod, hanem azért mert bele sem kezdesz. Ez az alattomos negatív tulajdonság a felelős megannyi álom meghiúsulásáért.
Hogyan győzzük le?
A legtöbb ember halogat. Sokszor, sokat.Ez egy mindenkire jellemző dolog. Azért veszélyes mert nem azt mondod magadnak, hogy nem csinálod meg, hanem, hogy majd később. (Ez a legjobb esetben is elvesztegetett idő, de valószínű, hogy sosem lesz a dologból semmi.)
Legyőzni sosem tudjuk teljesen csak visszaszorítani a gyakoriságát. Ha csak erre az egyre odafigyelsz, akkor már elindulsz egy teljesebb és elégedettebb élet felé. Csak úgy tudunk harcolni a halogatás ellen, ha felismerjük magunkon a jeleit. Ha rájövünk hogy nincs valódi oka a feladatok eltolásának, akkor képesek vagyunk erőt venni magunkon és megcsinálni a valóban fontos dolgokat.
Jó, de hogyan ismerjük fel?
Ha van egy célod, ahhoz legtöbbször tartozik egy megvalósítási terv is. Rengeteg kisseb-nagyobb lépéssel a végső siker felé. Ezeket muszáj prioritás szerint rendezned. Tudnod kell, hogy melyek azok amik sokat lendítenek a vállalkozásodon és melyek azok amik kevésbé. Érdemes egy füzetben felírni ezeket és szépen sorban elkezdeni megvalósítani őket. Ha átugornál egyet a sorrendben akkor valószínüleg ott jött el a halogatás pillanata.
Az agyad egy kifogásgyár. Mikor itt vagy valószínüleg már teljesen meggyőzött, hogy ehhez most fáradt vagy, holnap lesz tökéletes, nem is olyan fontos, biztos nemet mond/nem sikerül, erre nincs pénzem stb. Ilyenkor kell tenni ellene. Nehéz lesz, de próbáld figyelmen kívül hagyni az ,,ész érveket” és hámozd vissza a legbelsőbb indittatásig. Félek megcsinálni, kellemetlen lenne, vagy csak lustaságból tolom el? Általában ezek azok amik a halogatás mögött állnak. Legtöbbször teljesen irracionális dolgok, ezért is talál ki az agy hihetőbb történeteket. Hiszen egy ügyfél telefonhívástól vagy influencer megkereséstől miért kéne félni? Egy selejtes termék miatti ügyfélpanasz tényleg olyan kellemetlen? (pedig még a legprémiumabb márkákkal is előfordul ) A facebook görgetéshez vagy videózáshoz is fáradt lennél?
Miért fontos minél hamarabb felismerni?
A legnagyobb hátráltató tényező az életedben a halogatás. Nem az hogy hova születtél, milyen anyagi helyzeted van vagy milyen adottságaid vannak. Ha nem halogatsz hanem folyamatosan döntéseket hozol és valósítassz meg akkor elkerülhetetlen a siker. Biztos, hogy az ötleteid között ott van az, ami meghozza az áttörést.
Lehet pont az amit már két hete, két hónapja, két éve halogatsz. Egy megfelelő telefonhívás, egy kurzus megvétele, egy új termék bevezetése vagy egy teljesen új vállakozás indítása. Nem tudhatod. Ezért is kell a fontosnak vélt dolgokba folyamatosan belevágnod. Mindig mikor felülkerekedsz a saját halogatásodon egy lépéssel közelebb kerülsz a céljaidhoz.
A halogató emberek/vállakozók apró-cseprő gondokkal ,napi teendőkkel foglalkoznak egész nap, hogy úgy érezzék, rengeteget dolgoznak és sokat tesznek a céljaikért. Önámítás ez, mert nem teszik meg az igazán fontos lépéseket. (Csak nem ismerik be maguknak, nem hámozzák ki a valódi indokaikat)
Az örömmámor
Egy igazán fontos hozadékáról még nem beszéltünk a halogatástörésnek. Ez pedig az a nagy mennyiségű endorfinlöket amit egy ilyen halogatás lekűzdése után érzel. Ha megcsinálsz egy olyan dolgot amit stressz miatt, vagy lustaságból ezidáig nem tettél meg, akkor annak a végeztével egy felhőtlen boldogságérzés fog el. Ezt az érzést nem igazán lehet máshoz hasonlítani. Olyasmi mint amikor végeztél az érettségivel, vagy egy bármilyen nehéz vizsgával. Ezt érzed akkor, amikor sok év után végre belevágsz a régóta tervezgetett vállakozásod megvalósításába.
Egy olyan elégedettség ez ami hosszútávon növeli az önbecsülésed és a magdaba vetett hitet. Büszke leszel magadra és érezni akarod majd újra ezt az érzést. Olyan öngerjesztő folyamat indul így be aminek a pozitív hozadékai az életed minden területére kihatással lesznek.
Egy vállakozó 3 leggyakoribb halogatása
- Amikor az első halogatás az utolsó is
A legtöbb vállakozó szellemű ember először a bizniszötlete kiválasztásánál találkozik a halogatással. Egy barátom példáját szeretném felhozni. Amióta vállakozok rendszeresen megosztom a tapasztalataimat ezzel a barátommal. Mikor belekezdtem és izgatta a dolog, de ahogy egyre többet meséltem a kissebb-nagyobb sikereimről, egyre lelkesebb lett. Szinte hetente mondott egy új biznisz ötletet és fejben mindig sikerre vittük az ötletet. (Egyébként jó móka a brainstorming.) De mikor legközelebb találkoztunk vagy egy újabb ötlet merült fel vagy egy kifogás miért nem kezdett bele. Sajnos két év elteltével semmi nem változott hiába bíztatom, hogy végre vágjon bele valamibe.
Ne halogasd a vállalkozás elkezdését! Egy rossz ötletbe is jobb belefogni, mint ha egy bombaötlet örökre ötlet marad.
- A lehetőségek karnyújtásnyira vannak
Egy vállalkozónak folyamatosan fejlődnie kell, hogy sikeres legyen. De minden embernek vannak korlátai. Van amiben tehetségesek vagyunk és van amiben nem. Van amit magunktól is el tudunk érni és van amihez segítség kell.
Nem szabad sajnálnunk az időt, energiát és pénzt arra, hogy fejlődjünk. Ez mind befektetés a későbbiekre. Hiszen ha egy hét alatt megtanulod, hogyan kell profi képeket készíteni a termékedről és többet vesznek akkor megérte rá áldozni az idődet nem? Vagy ha befizetsz egy kurzusra amivel egy év után megduplázod a jelenlegi bevételed akkor az jó befektetés ugye?
Ezért nem szabad sosem halogatni egy fejlődési lehetőséget. Sosem lesz elvesztegetett idő/energia/pénz és csak idő kérdése mikor térül meg a magunkba fektetett munka.
- A fától az erdőt…
Ha sikeres emberekkel beszélsz a sikereikről, legtöbbször azt mondják sokkal hamarabb is eljuthattak volna oda ahol most vannak. Általában kiderül, hogy egy nevetséges apróság tartja vissza az embereket attól, hogy a következő szintre jutassák a vállalkozásukat. Ahogy korábban is írtam a nagy eredményeket hozó ötletek és döntések már ott vannak a fejedben, csak még nem valósítottad meg őket.
A vállakozásod fejlődését meghatározó döntésekben az a legrosszabb, hogy csak azután jössz rá mennyire meghatározó, miután megcsináltad őket. Akkor azt fogod gondolni, ,,basszus! Miért halogattam ezt eddig!” Ezért vágj bele olyan izgalommal minden ötleted megvalósításába mint ha az tenne milliomossá.( hiszen lehet hogy így is lesz)
Saját tapasztalatom amikor hónapokig halogattam egy új termék bevezetését ami megduplázta a bevételem, de ugyanígy hónapok alatt vettem rá magam, hogy egy régóta kitalált upsell-t bevezessek a webshopomba ami szintén szép profitnövekedést eredményezett.
További tippek/trükkök
Írjuk le!
Ahogy fentebb már említettem érdemes a napi teendőinket/céljainkat felírni egy füzetbe prioritás szerint. Ez segít megtartani a napi fókuszt. Ha azt vesszük észre, hogy nem is igazán tudjuk mit kéne csinálni akkor meg tudjuk nézni a felirtakat és újra a kiválasztott feladatra összpontosítunk. Így elkerülöd, hogy az apró-cseprő dolgok töltsék ki a napod a fontos teendők helyett.
Továbbá segít nyomon követni önmagadat. Hajlamosak vagyunk túlbecsülni az egy nap alatt elvégezhető feladatokat. Ha valamivel nem végeztünk fontos átvezetni a következő napra, hogy ne vesszen el. Elő fog fordulni, hogy lesz olyan feladat amit már napok óta felírunk. Ez intő jel arra, hogy halogatunk. Érdemes leásni az indokaink mélyére, valójában miért nem csináljuk meg? Ha ezt megválszoljuk nagy esélye van, hogy el fogjuk végezni a feladatot.
5 perces szabály
Egy másik működőképes dolog, ha napközben lesz egy feladatod ami előreláthatólag kevesebb mint 5 perc alatt el tudsz végezni, akkor azt azonnal csináld meg. Így nem lesz halogatva, nem felejtődik el. Sokszor fontos dolgokat is képesek vagyunk így elfelejteni, azért mert nem szántuk rá azt a pár percet.
Saját tapasztalatom, hogy ezt a szabályt érdemes módosítani kicsit. Mivel a napközben beérkező feladatok (email, utalás, telefonhívás) nekem szétszaggatják a fókuszom, ezért nem foglalkozom velük akkor amikor beérkeznek. Ha épp fókuszált feladatot végzek és 5 percre abbahagyom, nehezen térek vissza.
Ehelyett amikor egy ilyen feladatom van, rögtön felírom egy füzetbe és folytatom azt amit addig csináltam. Így gyülnek az 5 perces feladatok a füzetben. Minden nap kijelölök egy órát arra, hogy az összes ilyen kis feladatot elvégezzem. Nekem ez vált be.
Kezdd a legfontosabbal!
Minden ember rendelkezik egy ugynevezett döntés állóképességgel. Ez azt jelenti, hogy az agyunknak erőfeszítésbe kerül döntéseket hoznia. Erőfeszítés az, hogy mit vegyünk fel reggel, mit együnk ebédre vagy milyen vállalkozásba fektessünk több százezer forintot. Van amelyik megterhelőbb van amelyik kevésbé, de az agy minden egyes meghozott döntéssel fárad a nap folyamán. Ebből adódik, hogy estére sokkal nehezebben hozunk meg komoly döntéseket mint reggel kipihenten.
Ezért fontos, hogy a komoly döntéseinkket, a régóta halogatott dolgainkkat (amik kellemetlenek vagy amiktől félünk) korán reggel, elsőként hozzuk meg! Használjuk ezt a trükköt a halogatás minimalizálására.
Nem a hogyan számít, hanem a miért
A vállalkozó egyik leggyakrabban ismételgetett kérdése a ,,hogyan?”. Hogyan kezdjek bele? Hogyan válasszam ki a legjobb ötletet? Hogyan fejlődjek tovább? Hogyan növeljem a bevételem/profitom? stb-stb.
Ezek mind fontos kérdések, de van egy sokkal fontosabb kérdés ami segít megszüntetni a halogatást és fenntartani a motivációt. Ez pedig a ,,miért?”. A miért mindig a kezdő motivációnkhoz fog visszavezetni minket. Miért akarok vállalkozni? Mert jobb életet szeretnék a családomnak/magamnak, alkotni akarok valamit, sok pénzt keresni, büszke akarok lenni magamra, hagyni valamit az utókornak, megváltoztatni a világot, stb.-stb.
A ,,miért?’’-eink miatt vállaljuk a plusz munkát amikor mások pihennek. Ha kell írjuk fel egy nagy papírra ahol mindig látjuk, vagy tegyük ki a telefonunk háttérképének.